reklama

Búranie pamiatok v slovenskom kontexte

V Bratislave padla ďalšia stavba, ktorá bola podľa niektorých ľudí historicky hodnotná. Hala bývalej fabriky Kablo na Mlynských Nivách uvoľnila svoje miesto pre multi-miliardový projekt Twin City. Kto za to môže? Investor? Architekt? Občania?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Naschvál som napísal“podľa niektorých ľudí“, lebo objektívne musím priznať, že na tú stavbu somnikdy nemal názor. Študoval som v Bratislave (architektúru), pracoval somdokonca na Mlynských Nivách, chodil dosť často okolo a celkovo sa zaujímalo staré stavby. Tú halu Kablo som si proste nikdy špeciálne nevšimol. Aposledný rok a pol už ani nie som v Bratislave. Takže nie som priamymúčastníkom asanačného trendu v našom hlavnom meste. Ale aj tak ma totrápi. Nie je totiž prvýkrát, keď sa aká-taká vlna nevôle voči stavebnýmaktivitám zdvihla až keď bolo neskoro. A následne sa na ňu skoro zabudlo.Prečo je to tak?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sú architekti necitlivý voči kultúrnemu dedičstvu mesta?

Nie, to by somnetvrdil.

Na fakultearchitektúry poctivo učia, že architekt/urbanista je ten, ktorý udáva, aký budemať stavba/areál koncept, akú funkciu, alebo ako sa bude správať k svojmuokoliu. Dnes, po pár rokoch praxe viem, že architekt určuje pri troche šťastiananajvýš farbu fasády (prípadné nesúhlasné argumenty prosím do diskusie). Súpreto architekti zlí alebo neschopní? Nie. Podľa mňa iba ťahajú protiinvestorom za kratší koniec. Architekt je ten, kto zhmotní investorovupredstavu. Ak mu to nedovolia jeho osobné morálne, etické a esteticképrincípy, google vyhodí ďalších 357 000 výsledkov vyhľadávania spojenia„architekt slovensko“, z ktorých si investor môže vybrať. Ak má architektmeno, ktoré sa dobre predáva, je mu výnimočne dovolená invencia. Príkladom môžebyť známy španielsky architekt Ricardo Bofill. V Prahe navrhol hodnotnúrekonštrukciu historickej priemyselnej budovy Corso Karlin. V Bratislave sa tenistý architekt podpísal pod návrh bezduchej sklenenej škatule s názvom PanoramaCITY (susediaca s Twin CITY – koľká invencia) – nie, určite to nie je tým, žeuž starne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Ricardo Bofill: Corso Karlin Praha, Panorama City Bratislava
Ricardo Bofill: Corso Karlin Praha, Panorama City Bratislava 

Ťahajú teda investori za ten dlhší koniec?

Možno áno, možno nie.Investor, alebo developer (programátori pozor! nie softvérový) v tomto zmysleje osoba, ktorá zo svojich peňazí rozvíja územie, postaví stavbu tak, aby mu tonásledne prinieslo zisk. Investuje tam, kde je spoločenská potreba. Tam, kdeľudia jeho investície nepotrebujú alebo nechcú, je málo pravdepodobné, že si nasvoje konto pripíše zisk. Zisk sa snažia investori maximalizovať. Preto akvedia, že nákladná rekonštrukcia budovy s hypotetickou pamiatkovou hodnotou byim nepriniesla viac zákazníkov a tým pádom viac zisku, je logické, že z čistejlásky k umeniu ju nebudú zachraňovať. Ako všetko, tak aj zisk je relatívny a dojeho predpokladu vstupuje veľa premenných. Preto existujú aj „osvieteníinvestori“, čiže takí, ktorí zdanlivo dobročinnosť robia. V konečnomdôsledku však aj tí hľadia na zisky. Priame finančné, alebo nepriame, ako jenapríklad obľuba u obyvateľov mesta alebo dobré vzťahy s mestskousamosprávou, čo sú hodnoty, na ktorých sa oveľa ľahšie buduje úspech.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Kablo Bratislava, Tate Modern London
Kablo Bratislava, Tate Modern London 

Sme to teda my, obyčajní ľudia, kto sme tomu na vine?

Skôr áno ako nie.

Ako som už nazačiatku povedal, doteraz som si nevšimol nič zvláštne na hale v areálibývalého Kabla - a to som takpovediac od fachu. Možno, že tam skutočne ničzaujímavé nie je a možno je to len všeobecnou apatiou, ktorú pár post mortečlánkov neprekoná. Nachvíľu rozvíria hladinu, ale po čase sa na ne zabudne,hladina sa ukľudní a ľudia sa s radosťou nahrnú do nových PARKs, CITYs,CENTERs a TOWERs. A všetko je v poriadku, až kým zase nepadne dalšiapamiatka alebo sa ďalší park (zeleň) premení na PARK (betón a sklo).

Donald Trump razchcel postaviť v nejakom provinčnom americkom meste mrakodrap. Samozrejme„Trump Style“ – najvyšší, najkrajší a v strede mesta. Ľudia sa protitomu búrili, boli petície, myslím, že nakoniec aj referendum. Len tak-taka s odretými ušami mu to nakoniec prešlo. Donald sa ale aj takrozhodol nestavať a do toho mesta sa už viac nevrátil so žiadnouinvestíciou. Nechcel už. Vedel, že z dlhodobého hľadiska by sa muneoplatilo investovať v lokalite, kde je verejná mienka otočená protinemu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo zatial robia úrady?

Robia „nový“ územný plán. Už celú večnosť. No a popri tom látajú,plátajú ten starý. Aktualizujú územné plányzóny (ÚPZ) podľa momentálnych potrieb. Ale keďže širší rámec je neaktuálny,o kontexte sa nedá ani hovoriť. Veľké mestá sa rozvíjali vždy s jasnedefinovanou koncepciou. Chce Bratislava potvrdiť svojuprovinčnosť aj v tomto smere? Ak áno, nech sa páči, ale čo na to povedia ďalšie generácie, ktorésa budú pýtať ako sme využili momentálnu prosperitu.

V Paríži sa v 19. storočí diali veľké zmeny. TakzvanáHausmannova prestavba Paríža. Uvedomili si, že ak chce Paríž ďalej prosperovať,potrebuje ambiciózny plán. Vypracovali ho a aj ho realizovali. Keď sa rúbedrevo, tak lietajú triesky - a aj v Paríži bolo zničených párhistorických skvostov, a stratilo sa pár príjemných zákutí. Padli však zaobeť budúcemu rozvoju a budúcej prosperite. Žiadnysúkromný investor si na nich nezaložil svoje osobné bohatstvo.

Späť domov: ako je možné, že na momentálne horúcu lokalitu akou je zónaChalupkova, kde sa v blízkej budúcnosti preinvestujú desiatky miliárdkorún, sa ešte len pripravuje ÚPZ? (viac tu) Chcú úradnici o dva roky už ibazakresliť skutkový stav? A čo má v takejto situácii robiť investor?Čakať, kým sa úradníkom uráči? Radšej bude územie rozvíjať podľa vlastnýchpredstáv. A ako som už uviedol vyššie, samozrejme s maximálnym ziskomv popredí záujmu. Veď obyvatelia mu to aj tak zožerú. Majú vôbec na výber?

Hausmanova prestavba Paríža, Vízia Bratislavy podľa diskutérov v Skyscrapercity.com
Hausmanova prestavba Paríža, Vízia Bratislavy podľa diskutérov v Skyscrapercity.com 


zdroj obrázkov:
www.skyscrapercity.com , www.bofill.com , www.en.wikipedia.org
www.pauliniova.blog.sme.sk

Tomas Tornyos

Tomas Tornyos

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

architekt, fotograf, a hlavne clovek, ktory sa zaujima o vela veci ktore sa deju okolo neho...Architekti T+T Zoznam autorových rubrík:  CestovanieArchitektúraRozvoj osobnostiZaujímavostiFotografieKoločavaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu